preview

Úžasný měsíc cestování bezbariérovou Amerikou

Mnoho lidí jezdí po světě za zajímavou přírodou a krásami národních parků. My v přírodě a v jednom takovém parku žijeme, v jednom z největších v Evropě, druhém největším u nás, v tom našem krásném - Krkonošském. Bydlíme u lesa, budí nás zpěv ptáků, tak asi proto nás při cestování mnohem víc baví navštěvovat velká hlučná města plná života. Obdivujeme v nich architektonické zajímavosti, historické památky, zvláštnosti, mosty, navštěvujeme muzea, kostely, výstavy i tržnice, povídáme si s místními lidmi a zkoušíme, kam všude se lze dostat s invalidním vozíkem, na kterém sedím. Poslední naše "expedice" vedla do sedmi úžasných měst na východě Spojených států. Bezbariérovost je tady samozřejmostí i v takových místech, kde byste to rozhodně nečekali.

Letiště

Cestovat po civilizovaném světě s invalidním vozíkem se bát nemusíte, v tom méně civilizovaném si předem zjistěte místní podmínky, možnosti a nezapomeňte na očkování. Při rezervaci letenek dejte do poznámky, že jedete s invalidním vozíkem a na každém letišti dostanete asistenta. My s mamkou tentokrát letěly z Prahy do New Yorku přes obrovské, rozlehlé londýnské letiště Heathrow, které je jedním z nejrušnějších letišť světa. Jely jsme v dlouhých halách po jezdících pásech, několikrát výtahem, autobusem se zdvihací plošinou, letištním metrem, ale díky asistentům jsme další "gejt" našly včas.

Při naší první návštěvě Spolených států a vlastně našem prvním letu vůbec, jsme měly přestup ve Vídni. Ze všeho jsme byly vykulené a když nám asistent, mrňavý usměvavý černoch, tehdy řekl: "Sedněte si sem, tady vás vyzvednu za 2 hodiny", tak jsme poslušně seděly a čekaly. Dnes, po deseti letech našeho vozíčkářského cestování po světě, už nejsme z obrovských letišť vyděšené a ty dvě tři hodinky rozhodně nesedíme čekajíc na asistenta. Šmejdíme po letišti, chodíme po obchodech či stáncích, kterých je v každé letištní hale plno, pozorujeme odlétající letadla, nebo se jen tak procházíme a pozorujeme ten mezinárodní cvrkot kolem. Máme rády letištní atmosféru...

Začnu od konce - historický triangl. Tři města, kde vznikala novodobá Amerika, jsou Jamestown, Yorktown a Williansburg. My se ubytovaly v tom třetím, krásném, univerzitním, historickém i moderním, koloniálním Williamsburgu, kde se lidé usmívají a chodí v dobovém oblečení. I když vstup do všech historických domečků, obchůdků či taveren není úplně bez schodů, všude je plno hodných lidí, co pomohou bariéru překonat. Návštěvu Williamsburgu si nenechte ujít, stojí to opravdu za to. A zajeďte si do nedalekých městeček na pobřeží a v Jamestownu si najděte třeba princeznu Pocahontas a po Yorktownu se projeďte po historických místech starou tamvajkou.

New York City a Washington, D.C. jsou krásná bezbariérová města a na ta nejznámější místa si dojděte pěšky. Stačí si v Turistickém centru vyzvednout mapku, a můžete vyrazit.

Ještě trochu představíme milé přístavní město Baltimore. Jednou z největších atrakcí tady je National Aquarium. V několikapatrové budově je zde více než 5000 ryb a jiných zajímavých obyvatel podmořského světa. Dalšími lákadly jsou Přírodovědecké muzeum, pevnost Fort McHenry nebo železniční muzeum. Nejvíce pozornosti však přitahuje historická fregata USS Constellation z roku 1854. Vystavena je zde také americká ponorka, která operovala za druhé světové války v Pacifiku nedaleko Japonska. Baltimore je významnou dopravní křižovatkou a je tady krásný přístav.

Posledním námi navštíveným městem je Covington, asi šestitisícové město ležící na západě Virginie, v Apalačském pohoří. Jeho největší zajímavostí je to, že jsem zde před deseti lety studovala poslední ročník High School a celý jeden rok zde (s mamkou) žila. Je to obyčejné malé město, jakých je ve Spojených Státech mnoho. Je plné obyčejných hodných lidí, je naší "srdeční záležitostí" a žije tady ta nejúžasnější učitelka, specielní pedagog, Mrs. Doris T. Hayes. Setkání s ní po 10 letech bylo moc dojemné.

Comments