preview

Povídání o Indii

Naše povídání s paralympijskou vítězkou v hodu koulí, paní Evou Kacanu, bylo tak zajímavé, že se dělím o zážitek... :
"Hodně jsem se dostala do světa díky sportu, ale i mimo něj, neb miluji cestování. No, a konkrétné v Indii jsem byla díky batice na světové Abilympiádě. Ale i když někam jedu organizovaně, vždy si udělám čas na cestování a to i přesto, že jsem paraplegik - plně nechodící. Nechce se mi sedět na jednom místě. Prostě mám ráda dobrodružství a vše co k tomu patří.

Eva Kacanu
Něco o Indii: Byla jsem v Indii ve městě Dillí a na vlastní pěst jsme se s asistentkou jely podívat do Agry a na Taj Mahal. No, a v samotném Dillí je toho také hodně k vidění a celkem všude jsme se dostay i s vozíkem. Občas bylo potřeba překonat menší překážku, nebo pár schodů, někdy s pomocí, ale vždy to šlo a někdy holt člověk musel slézt na schody a po zadku to vylézt. To bylo zejména na Taj Mahalu, ale tam to bylo v pohodě, neboť se tam stejně chodí bosky a schody jsou mramorové a celkem čisté.

Cestovat se tam dá vším, nemají problém, ... pomoc při naložení do vlaku, autobusu, na slona, ... nebo - v pohodě se člověk vleze i do rikši, a to i s vozíkem. Jinak bezbariérovost je trochu složitější, ale taky se to dá. Pokud se člověk nebojí zdolávat překážky, tak je to OK!

Ohledně ubytování, s tím jsme neměli nikde problém, neb oni si nepotrpí na příliš schodů a pod., takže vždy se nějaké celkem bezbariérové našlo."
Takto jsme si povídaly s paní Evou, je to skvělý sportovec a úžasná ženská.
Pár informací před cestou

Před odjezdem do Indie se dobře informujte, pročtěte cestovatelské blogy, nejlepší jsou osobní zkušenosti. Zjistěte si co možno nejvíce informací o místech, která chcete navštívit. Až tam budete, buďte ve spojení s rodinou, přáteli, známými.
Informujte všechny blízké

o plánu své cesty, o místech, která chcete navštívit a domluvte si, jak je budete o průběhu své cesty informovat. průběžně posílejte mailíky, či SMSky. Nezapomeňte do pasu uvést jméno kontaktní osoby, aby jim v případě jakékoli události mohla být podána zpráva.
Zvýšenou pozornost věnujte ochraně cestovních dokladů

a cenných předmětů. V případě ztráty, odcizení nebo znehodnocení cestovního pasu se musíte dostavit na český zastupitelský úřad a nechat si vystavit náhradní cestovní doklad. Proto je dobré mít s sebou kopii pasu, víza a náhradní pasovou fotografii.
Osvědčilo se nám pořídit si kopii

všech důležitých dokumentů a poslat je na svůj e-mail. Potom jsme je měli vždy k dispozici.
Pojištění

Jestli nemáte kreditní kartu, při které jste pojištěni pro cestu do zahraničí, sjednejte si pojištění úhrady léčebných výloh pro pobyt v zahraničí. Bez pojištění necestujte. S obsahem pojistné smlouvy se důkladně seznamte.
Dodržujte zákony, předpisy a zvyklosti země

Vyhýbejte se konfliktním situacím a nenechte se nikým vyprovokovat. Postihy za porušení zákonů v Indii jsou jiné než u nás a mohli byste být nepříjemně překvapeni.

V nouzi se obraťte na zastupitelský úřad ČR. Zkontrolujte si doklady potřebné k řízení vozidla. K řízení motorového vozidla v Indii je zapotřebí mezinárodní řidičský průkaz.
Dodržujte celní předpisy

Comments