preview

Avignon je krásný, povětšinou přístupný pro vozíčkáře, ale ty "kočičí hlavy"

Avignon je jedním z nejkrásnějších měst Provence. Jak název Avignonu "Město papežů" napovídá, toto město zanechalo v historii nesmazatelnou stopu. Na chvíli bylo hlavním městem středověkého světa, hlavně jako sídlo celkem devíti papežů, kteří v letech 1309 až 1377 byli nuceni opustit Řím. V současnosti je prestižním kulturním centrem díky světově proslulému divadelnímu festivalu. Proto by toto město nemělo chybět na seznamu každěho, kdo miluje cestování.

Most Avignon a dlažba

Většina památek se nachází uvnitř hradeb, které měly chránit veliký komplex Paláce papežů, připomínající spíše pevnost než pohodlné místo k bydlení. V roce 1995 bylo historické centrum Avignonu zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Město je povětšinou kompaktní a terén, až na "kočičí hlavy", většinou docela rovný. Jediný náročný kopec, který jsme musely zvládnout, je cestou k zahradám Rocher de Doms blízko paláce, který ale stojí za to absolvovat, protože se nahoře naskýtá krásný pohled na řeku Rhônu a slavný most Pont d´Avignon, tedy Avignonský most, jehož čtyři dochované oblouky - z původních dvaadvaceti - končí v půli řeky.

Náměstí před palácem měří asi 200 m a je poseté dlažbou z kostek, tedy vozíkem se dost nadrncáte, ale věřte, stojí to za to drncání...

Papežský palác je obehnaný hradbami, které nechal papež postavit v letech 1335-1364. Palác papežů není pro vozíčkáře dostupný, během prohlídky je mnoho schodů. Malý palác, ve kterém se nachází sbírka středověkého a renezančního umění byl zavřený, tak jsme dostupnost nezjistily. Na náměstí hraje starý flašinetář, je jako z pohádky...

Vláček a zlatá Madona

Zahrady Rocher des Doms se dají zvladnout buď klasickým vytlačením vozíku, nebo využít turistického vláčku, (asi za 6 Euro), který odjíždí z náměstí od Paláce papežů. Všechny vláčky nejsou však pro vozíček přizpůsobené, dá se to zvládnout se složeným vozíkem, ale lavičky ve vláčku jsou dost úzké.

Cestou nahoru také míjíte katedrálu Notre Dam des Doms ze 12. století. Na vrcholu stojí nádherná pozlacená socha Panny Marie. Dovnitř vedou 3 – 4 schody, dá se to zvládnout s pomocí.

Avignon je spjat i s jednou významnou českou osobností, která také působila v církvi. Byl jím kazatel a reformátor Jan Milíč z Kroměříže, který zde v roce 1374 zemřel a je zde také pochován.

Avignonský most - Pont d´Avignon (Pont Saint-Bénezet) byl postaven aby spojil Avignon a Villeneuve lès Avignon. Mnohokrát byl poškozen i částečně zničen povodněmi, a byl stále znova a znova opravován. Až po katastrofální povodni roku 1668 bylo rozhodnuto most již dále neopravovat. Je dostupný díky výtahu, ovšem i na mostě jsou staré známé kostky. Kaple dostupné pro vozíček nejsou.

Tiché uličky zaplavené sluncem, schovaná nádvoří a utajené zahrady. Nějaká kaplička, kostel nebo klášter na každém rohu. Většina pochází ze 14. století, kdy se město stalo centrem křesťanského světa. Avignon rozhodně stojí za vidění...

Comments