preview

Olomouc – okouzlující metropole Hané

Pokud máte možnost prohlédnout toto univerzitní město, rozhodně si takový výlet nenechte ujít.

Vyhrazená parkovací místa pro hendikepované lze najít jak na Horním náměstí, tak na Dolním.

Barokní sloup Nejsvětější Trojice

Na Horním náměstí upoutá pozornost impozantní barokní umělecká stavba z 18. století, která je od roku 2001 zapsána na prestižní Seznam UNESCO. Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci je největším sousoším ve Střední Evropě. Tyčí se do výšky 35 metrů. Můžete si na něm prohlédnout sochy 18 světců, 12 světlonošů a 12 apoštolů. Nechybí tu také pozlacené a měděné sousoší Nanebevzetí Panny Marie a Nejsvětější Trojice. Vnitřní kaple bohužel není kvůli několika schodům přístupná.

Olomoucký orloj

Bohužel orloj z 15. století, který ovlivnil socialistický realizmus, byl v době naší návštěvy opravován. Budí totiž pozornost, protože dnešní podoba pochází z 50. let 20. století. Místo obvyklých svatých v okénku v poledne uvidíte třeba dělníka, matku s dítětem, úředníka, sportovce a další. Nakonec zakokrhá kohout.

Caesarova kašna

Ze šesti kašen je největší. Dokončena byla 1725.

Katedrála sv. Václava

Původní románská bazilika pochází z 12. století. Stavět začal kníže Ota II. Pod záštitou svého bratra Svatopluka. Původní je pouze dispozice trojlodí. Přestavována byla mnohokrát. Po požáru v roce 1265 získala gotickou podobu. Třetí věž s výškou 100, 65 metrů druhou nejvyšší v Čechách a nejen to, ve věži je umístěn zvon Václav, který váží 8 tun a je největší na Moravě.

Uvnitř je významná kaple sv. Stanislava s renezanční výzdobou a také Loretánská kaple s černou Madonou z italské Lorety.

Katedrála sv. Václava je přístupná pomocí šikmé kovové rampy. Pro návštěvníky s poruchami zraku je připraven dřevěný taktilní model.

Svatováclavský pivovar a pivní lázně v Olomouci

Zastavte se podívat na GOLEMA. Nazývají tak varnu piva. Pivovar s restaurací a pivními lázněmi nabízí šest druhů piva, domácí kuchyni, pořádá firemní akce, rauty, svatební hostiny. Relaxovat člověk může v lázni tmavého piva. Pokud není tolik času lze si odnést pivo v PET láhvi s sebou. Pro vozíčkáře je objekt bezbariérový. Je ale třeba kontaktovat personál, aby otevřeli boční vchod.

Botanická zahrada Univerzity Palackého Olomouc

Najdete ji ve Smetanových sadech. Prohlédnout si můžete na 1500 druhů rostlin a květin nejen ze Střední Evropy. Vstup je zdarma, ale v případě nějaké konané akce může být krátkodobě zpoplatněn. Zahrada je bezbariérová kromě skalky.

Gallery
Comments