preview

Filmový festival v Karlových Varech aneb Jak mamku objal Johnny Depp

Jak to všechno bylo?  Tenhle nezapomenutelný zážitek na 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech vlastně odstartoval velký smutek. Nedávno náhle zemřel náš dlouholetý kamarád a zakladatel cestovatelské sítě Disway, Jirka Maule. Byl to príma kluk, který od 18 let po nehodě na motorce jezdil na vozíku. Přesto se mu podařilo založit rodinu a žít aktivním životem. Moc fandil našemu cestování po světě.

Byly jsme na pohřbu a pořád tomu nemohly uvěřit, že zrovna tento skvělý a pozitivní člověk už tu s námi není.

Mamce bylo jasné, že musíme něco vymyslet, abychom se z toho smutku trochu dostaly. Jenže kam, skoro na konci prázdnin?

A co Karlovy Vary…, tam jsme ještě nebyly?! Festival měl sice začínat už za pár dní, ubytování asi bude problém. No, třeba budem mít štěstí.

V programu jsem uviděla jméno zpěváka Václava Havelky z kapely Please The Trees, se kterým mě pojí dlouholeté přátelství. Bylo rozhodnuto, tam prostě musíme.

Na festivalu měl Vašek hrát v doprovodu super „holek“ ze sboru Elpida. Atmosféru letních festivalů máme rády, tak proč nezkusit Vary. Vašek to s asi dvacetičlenným sborem Elpida na festivalu parádně rozjel…!

Nejdůležitější bylo sehnat tak narychlo bezbariérové ubytovaní. Rezervační stránka nabídla snad to úplně poslední, které ve Varech měli, hotel Romance. Cena ubytování by se dala přirovnat k ceně za postel u australského Uluru, ale vzhledem k tomu, že jsme skoro dva roky kvůli koronaviru nikde nebyly, řekly jsme si, že kašleme na peníze a jdem do toho.

Skvělá volba i přesto, že náš hotel byl v docela prudkém kopci. Mamka teda měla pár dní docela posilovnu, to je pravda. Díky mami, že jsi mě tam každý den vysápala.

Byly jsme strategicky na skvělém místě - k hotelu Thermal, k Puppu i městskému divadlu se pohodlně dalo dojít pěšky.

V den příjezdu jsme si žádný film nenaplánovaly.  Z Harrachova je to je přeci jen štreka a chtěly jsme nejdřív v klidu zjistit, jak to na festivalu vlastně funguje.

Dočetla jsem se, že jako první si musíme na festivalu zajistit pásku na ruku jako označení, že jsme očkované proti koroně. Aby nás všude pustili.

Už opáskované jsme našly v akreditačním centru hotelu Thermal stanoviště Kina bez bariér. Jsou to príma lidi, kteří zajišťují pro hendikepované vstupenky, dopravu, když někdo potřebuje a vůbec - každému poradí co a jak.

Lístky se dají zajistit osobně či telefonicky pouze jeden den dopředu. Pokud je ovšem o film velký zájem, může se stát, že se na vás nedostane. Po dvou minutách bylo na největší pecky vyprodáno. Pro někoho, kdo je tu poprvé, to může být dost překvapení. 

Samozřejmě jsme se jako první po příjezdu musely vyfotit na slavném červeném koberci. Hendikepovaní sem mají přístup, protože přes koberec je nájezd do budovy. Stačí požádat ochranku, aby oddělala hrazení.

Diváci na vozíčku tudy také vjíždí do Velkého sálu na promítání. My měly s mamkou jedinečnou možnost vidět poprvé naživo našeho oblíbence Johnnyho Deppa právě tady. 

Jako producent uvedl film Hrnec zlaťáků: Pár drinků s Shanem MacGowanem. Přišel spolu s manželkou hlavního protagonisty dokumentu Victorií Mary Clarkeovou, režisérem Julienem Templem a Stephenem Deutersem. Všichni se s radostí podělili o své historky s legendárním muzikantem Shanem.

Film byl syrový a zajímavý irský dokument. Mě moc potěšilo, že jsem na chvilku v záběru zahlédla našeho miláčka Glena Hansarda a zpěvačku Lisu O'Neillovou. 

Příští den nás čekal další ohromný zážitek, tentokrát v krásném Městském divadle. Měly jsme neuvěřitelné štěstí být u toho, když Johnny Depp osobně uvedl film Minamata. Hrál hlavní roli, fotografa Williama Eugena Smithe, který zachytil strašné osudy lidí v japonském městečku Minamata, kteří se otrávili jedovatou rtutí vypouštěnou místní továrnou.

Johnnymu Deppovi chvilku trvalo, než dorazil, ale on se prostě snažil své fanoušky nezklamat a chtěl se podepsat každému. Nakonec ve výborné náladě přišel do divadla a film uvedl.

I tady fanynky mávaly fotkama a Johnny neváhal přijít až k okraji pódia a začal se podepisovat.

Už se loučil, odcházel, když v tom zahlídl moji mamku Lídu, jak mává malou flaštičkou. Zpozorněl, otočil se a pomalu, jakoby nenápadně se vracel k ní. Řekla: „A little present for you“. Johnny Depp si tu tajemnou flaštičku si od ní vzal.

A nejen to! Jako správný gentleman kleknul na koleno a mamku pořádně objal. Celé divadlo se smálo, všichni tleskali a byla tam úžasná atmosféra.

Však se díky Lence Krobotové můžete podívat na video:

https://youtu.be/BDEbYGEKCCg

Psali ve zprávách, že dostal od fanynky asi vínko z vlastního vinohradu. Ha ha, ani náhodou! Bylo to mamky proslulé léčivíčko. Určitě mu chutnalo.

To video si od té doby pouštíme furt dokola a nemůžeme se přestat smát. Johnny Depp je opravdu excelentní herec a děkuju mu, že nás tak skvěle pobavil.

Přijely jsme s mamkou na Karlovarský filmový festival se trochu rozveselit, ale že se to povede zrovna Johnny Deppovi a k tomu tak úžasným způsobem, že objal mamku, to by nás ani ve snu nenapadlo. Děkuju moc, Johnny.

Aby toho nebylo málo…

Už byla tma, my směřujeme na svůj hotel a procházíme kolem restaurace, kde stojí čtyři starší dámy. Mamka zaslechla ostravštinu a rozesmátá ze srandy povídá: „Tak co holky, čekáte na Deppa?“ a ony prý: „Jo, ale psst, ať vás někdo neslyší! Hvězdy sem mají dnes přijít na večeři... "

Chvilku tak stojíme – mimochodem se ty dámy chtěly vyfotit s paní, kterou objal Depp – a najednou před vchodem zastavuje černé auto. Po chvíli vystupuje další velká hvězda festivalu, spisovatel a herec Ethan Hawke.

Jeho film Zoufalství a naděje jsme bohužel neviděly, ale mamka se, jako vždy, zeptala: „Pikčr plís wiz maj dótr“ a ukázala na mě. On ochotně přišel, sklonil se a navíc jsme spolu prohodili i pár slov. Fakt milej chlap.

Usměvavá víla Victorie Mary Clarkeová byla taky vstřícná a milá. 

A to nejlepší na konec. Prestižní cenou ověnčený a velmi vysoký režisér Jan Svěrák se s námi taky vyfotil.

Tolik jsme toho viděly a s tolika úžasnými lidmi se setkaly, že to snad ani není možný...

Myslím, že všechny ty důležitý lidičky a nezapomenutelný momenty nám do cesty přistrčil Jirka, ten náš skvělý kamarád.

Díky, Jirko! Jsi opravdový anděl. 

 

Gallery
Comments