preview

Kutná hora – klenot na Seznamu světového dědictví UNESCO

Kam bez bariér?

Chrám sv. Barbory

Chrám svaté Barbory je římskokatolický filiální kostel v Kutné Hoře, který je zasvěcen patronce všech horníků. Z architektonického hlediska se jedná o pětilodní gotickou katedrálu. Nejvýznamnější částí výzdoby jsou unikátní pozdně gotické nástěnné malby.

Katedrála je bezbariérová.

 

Kostnice

Na východním okraji Kutné Hory v části Sedlec se nachází původně gotická stavba s kostnicí (hřbitovní kaple). Kostel Všech svatých, římskokatolická farnost, patrová čtvercová stavba s polygonálními věžemi a barokně zaklenutou lodí ve stylu barokní gotiky. Bizarní výzdoba - lustr složený ze všech velkých kostí lidského těla, makabrózní dekorace z lidských lopatek a kyčlí nebo unikátní ztvárnění myšlenky memento mori nesoucí odkaz napříč staletími, ukrývající hlubokou symboliku.

Kaple má dvě části, do té horní kaple vede úzké schodiště, tam se vozíčkář nedostane, do Kostnice dolů je 16 schodů a u schodů je plošina pro vozíčkáře. Vozíčkář se musí domluvit pouze s obsluhou (průvodcem).

 

Menhir

Magické místo i překrásný výhled na Kutnou Horu, Sedlec, vrchy Kuklík a Sukov i Železné hory.

Žulový kámen pochází z lomu v Morašicích a na pečlivě vybrané energetické místo byl posazen 30. dubna 2012 nad Třešňovkou v Kutné Hoře. Nejdřív vznikl kamenný kruh (kromlech) a postupně k němu přibývaly kameny další v jeho nejbližším okolí i na okolních kopcích.

Rozhledna Havířská bouda - Kaňk

Rozhledna Havířská bouda - Kaňk je jednou z bezbariérových rozhleden v České republice. Plán postavit na vrchu Kaňk 30 metrovou věž se zrodila v hlavě stavitele Aloise Holíka, ale nakonec ji realizoval jeho syn Michal v roce 2013. Místním chvilku trvalo, než si na novou dominantu Středních Čech zvykli, ale dnes je to populární tip na výlet.

Již zmíněnou bezbariérovost pro lidi s hendikepem zajišťuje výtah. Vstupné pro návštěvníky s průkazem ZTTP/P je 30 korun. Terasa restaurace je také dobře přístupná vozíku.

Užijte si krásný výhled na nedalekou Kutnou horu a okolí.

Gallery
Comments