Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 7/18
Marie Harcubova
When a nice day comes and you will think about a trip, go to Liberec. It's a nice town ... A short distance from here is one dominant of Northern Bohemia, the unique Ještěd.

We drove up with our car and were lucky enough to find a parking space ... it was quite packed parking lot. In addition to overlooks and transmitter, there is a nice restaurant and hotel. Art deco style. But we did not go inside.

The surface of the outdoor terrace where we went and from where we enjoyed the landscape views with the setting sun, is quite stony. Look under your wheels when on hewn stones, your small front wheel of the wheelchair can sometimes fall between the two stones .

Anyway, our trip was good, and having a look at Ještěd was definitely worth it.
User review:
 
 
 
 
Visited: 7/18
Marie Harcubova
Až bude hezký den a vy budete přemýšlet o nějakém výletu, zajeďte si do Liberce. Je to hezké město... Ale hlavně - kousek odtud se tyčí dominanta severních Čech, jedinečný Ještěd.

Vyjeli jsme až nahoru autem a měli štěstí, že se našlo místo na parkování, ... bylo poměrně plno. Kromě přenádherných výhledů a rozhledny je tady hezká restaurace a hotel. Vše ve stylu art deco. Dovnitř jsme ale nešli.

Povrch venkovní terasy kam jsme dojeli a odkud jsme se kochali výhledy do krajiny se zapadajícím sluncem, je kamenitý. Kameny jsou sice opracované, ale musí se opatrně, malé přední kolečko vozíku občas zadrhlo.

Každopádně se náš výlet vydařil a podívat se na Ještěd určitě stojí za to.
Text was translated from Czech.
User review:
 
 
 
 
Visited: 8/14
vozejkmap.cz
The most famous lookout Jizera Mountains. Liberec i miss the whole Giant Mountains.
At a height of 1,012 m.n.m. You can enjoy the natural panoramic terrace in front. More views from the higher elevations can only afford visitors a restaurant and a hotel.
The tower is open year round either walk on the hiking trail, cable car or the car in front of the building ( parking spaces are limited. )

Source : http://www.vozejkmap.cz
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
iQLandia
entertainment
Nitranská 410/10, Liberec, CZ
       
Kiki bar Liberec
entertainment
 
       
Zoo Bar
entertainment
Bednářská 91/6, Liberec, CZ