Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 1/18
Marie Harcubova
One of the most visited places of pilgrimage in the Czech Republic does not seem to be, but is accessible to the wheelchair. The basilica of the Assumption of the Virgin Mary is located on the Hostyn hill. If you have a wheelchair sign behind the windshield, you can reach the basilica by car.

You´ll see the stairs in front of the basilica, but you can get inside without any problem. It is worth seeing the richly decorated interior, such as the altar and the relief of the Madonna. We visited only the basilica at the time of the Mass, but there´s also museum, way of the Cross, the lookout tower, the windmill and the cemetery.

If you want to spend more days here, there is accommodation for pilgrims. House 3 should be barrier-free with the elevator. There are two rooms for people with disabilities. Recommend you to contact them in advance.
User review:
 
 
 
 
Visited: 4/17
Marie Harcubova
Jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst Moravy se na první pohled nezdá, ale je přístupné vozíku. Na kopci Hostýn, kousek od hezkého města Bystřice pod Hostýnem, se nachází nádherná stavba - Bazilika Nanebevzetí Panny Marie.

Pokud máte za sklem vozíčkářské označení, dá se až k bazilice dojet autem. Zepředu vedou do budovy schody, ale z boku se dovnitř dostanete s vozíkem bez problému. A stojí to opravdu za to. Bohatě zdobený oltář a celý interiér, krásné okenní vitráže a nevšední reliéf hostýnské Madony. Navštívily jsme s mamkou baziliku zrovna v době konání velikonoční mše a byl to zážitek. V areálu je také Svatohostýnské muzeum, Jurkovičova křížová cesta, rozhledna, větrná elektrárna a hřbitov.

Pokud tu chcete strávit více dní, mají zde ubytování pro poutníky. Dům č. 3 by měl být bezbariérový, s výtahem. Pro lidi s hendikepem mají dva pokoje, asi to bude chtít dopředu si tam zavolat. Užijete si duchovno i krásu architektury.

Aktualní počasí lze zjistit na oficiálních stránkách.
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Zámek Holešov
sights
nám. F. X. Richtera 190, Holešov, CZ
       
Náměstí Dr. E. Beneše
sights
nám. Dr. E. Beneše, Holešov, CZ
       
Baťův mrakodrap
sights
Tř. Tomáše Bati 21, Zlín, CZ