Schloss Neuschwanstein
category: sights
Neuschwansteinstr. 20, Hohenschwangau, DE
Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 3/20
Marie Harcubova
Neuschwanstein Castle in Bavaria is literally fabulous. It inspired Cinderella's castle in Walt Disney's famous kingdom.

The original and magnificent chateau was built in the 19th century by the not very important ruler Louis II. Wittelsbach, for whom culture had an important place in life. That is why the opera scene of the composer Richard Wagner had its place here. The monarch himself did not live long enough to see the completion of the construction.

Access for people with disabilities is provided by a low-floor bus. The problem may be that it stops above the castle and visitor has to descend about 500 m down . More information at https://www.neuschwanstein.de/englisch/service/contact.htm.
The castle is equipped with an elevator. The width is bit less than one meter. You can access it through another entrance.

Some parts of the castle are not without barriers, but it is well marked.

The staff is very helpful if you need anything.

WC accessible
User review:
 
 
 
 
Visited: 3/20
Marie Harcubova
Zámek Neuschwanstein v Německém Bavorsku je pohádkový a to doslova. Inspiroval totiž Popelčin zámek v slavném království Walta Disneyho.

Originální a nádherný zámek nechal v 19. století postavit nepříliš významný panovník Ludvík II. Wittelsbach, pro kterého měla kultura v životě významné místo. Proto tu měla své působiště operní scéna skladatele Richarda Wáchnera. Sám panovník se dokončení stavby nedožil.

Přístup pro lidi s hendikepem je zajištěn nízkopodlažním autobusem. Problém může být, že zastavuje nad zámkem a člověk musí sestoupit dolů asi 500 m. Pokud se nechcete moc namáhat, můžete využít služby Červeného kříže, která vás doveze až k zámku. Více informací na https://www.neuschwanstein.de/englisch/service/contact.htm.
Zámek je vybaven výtahem. Šířku má necelý metr, pokud máte vozík širší, může nastat problém. Jde se k němu jiným vchodem.

Některé části zámku nejsou bez bariér, ale je to dobře vyznačeno.

Personál je velice ochotný, pokud budete něco potřebovat.
Text was translated from Czech.

WC accessible
User review:
 
 
 
 
Visited: 11/14
Jindřich Jonák
I was there with friends , the chateau itself is inaccessible for wheelchair users , from parking the bus ride to the castle , unfortunately for wheelchair users also unedited .
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Schwanenbrunnen
sights
Schlossgarten, DE
       
Hořovice, zámek
sights
Vrbnovská 22/2, Hořovice, CZ