Albertina
category: sights
Albertinaplatz 1, Wien, AT
Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 8/16
Kristyna Krenova
Galerie Albertina se nachází v historickém centru Vídně. V krásném paláci najdete ohrmnou sbírku umění, od Moneta přes Picassa po Baselitze. V rámci prohlídky se můžete podívat i do přepychových komnat, dříve obývaných Habsburky. Na konci prohlídky navštivte krásnou kavárnu na střešní terase.
Celá budova je přístupná na vozíku, i do místností kam vede pár schůdků, vás personál ochotně zavede “ zadními vrátky ”. Bezbariérové toalety jsou samozřejmostí. Snížené vstupné pro vozíčkáře i asistenta dohromady je 7 Euro.
Text was translated from Czech.

WC accessible - verified mech. wheelchair
User review:
 
 
 
 
Visited: 12/14
Milan Janco
Building Albertina is fully accessible, despite the location of the former bastion fortifications of Vienna. The main entrance is wheelchair lift transported. Barrier-free movement in the building provide elevators. If the rooms are in different planes, are placed vertical lift. Behind the door in the exposition, on which the logo wheelchair, a lift (see photo). The helpful and professional staff provide, if necessary help. The building is wheelchair accessible toilets adapted for wheelchair users. In the photos aids to ensure barrier-free movement and marking.
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Augustinerkirche
sights
Josefsplatz, Wien, AT
       
Kaiserliche Schatzkammer Wien
sights
Hofburg, Wien, AT
       
Literaturmuseum
sights
Johannesgasse 6, Wien, AT