The Wiltern
category: entertainment
3790 Wilshire Blvd, Los Angeles, US
Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 9/16
Marie Harcubova
I always wanted to visit a classic American cinema or a theater where a program is written in large letters on the backlit background. I would never thought that we would be lucky enough in Los Angeles and get tickets for a concert by our favorite Irish songwriter Glen Hansard.

The beautiful Wiltern Theater stands at the corner of Wilshire Boulevard and Western Avenue. The twelve-story building was built in 1931. It's worth seeing the luxurious decorative detail of the art deco interior. An interesting feature is the sun on the ceiling, from which sky-shaped beams appear.

We joined the queue, and a security guy with colored wristbands in his hand came out. He wanted to see an ID and we got a pink tape. We could have a drink with my mom at the bar.

We always try to be in the front row at the concert, just below the stage to see well, but there are reserved seats in the VIP zone for the wheelchair users. We had a good time, even though my mother was a little disturbed by the security guys, who sometimes talk into the walkie talkie.

The historic building of the Wiltern Theater does not have an elevator, but there are plenty of places for disabled. You can book them in advance by phone or arrive early enough and wait till the theater opens prior the concert.
User review:
 
 
 
 
Visited: 9/16
Marie Harcubova
Vždycky jsem si přála navštívit klasické americké kino nebo divadlo, kde je nad vchodem velkým písmem na podsvíceném podkladě napsaný program. Nikdy by mě nenapadlo, že se nám to jednou poštěstí zrovna v Los Angeles a seženeme lístky na koncert našeho oblíbeného irského písničkáře Glena Hansarda.

Krásné divadlo Wiltern stojí na rohu Wilshire Boulevard a Western Avenue. Dvanáctipatrová budova byla postavena roku 1931 . Stojí za to si všimnout luxusních dekorativních detailů interiéru ve stylu art deco. Zajímavým prvkem je slunce na stropě, ze kterého vystupují paprsky ve tvaru mrakodrapů.

S mámou a přáteli jsme se zařadili do fronty a vyšel chlapík z ochranky s barevnými páskami na zápěstí v ruce. Chtěl vidět průkaz totožnosti a dostali jsme růžovou pásku. Mohly jsme s mamkou díky pásce do báááru, dát si drink.

Vždycky se na koncertech snažíme být "v kotli", tedy těsně pod pódiem, abych dobře viděla, ale tady mají pro vozíky vyhrazená místa ve VIP zóně. Viděly jsme výborně, i když mamku trochu rušili sekuriťáci mluvící občas do vysílaček.

Historická budova divadla Wiltern výtah nemá, ale míst pro hendikepované tam mají dost. Lze si je zarezervovat telefonicky nebo přijít o dost dřív a počkat si, než divadlo před koncertem otevřou.
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Planetarium
entertainment
Avenue de Boechoutlaan 10, Brussel (Laken), BE
       
Opera Wrocławska
entertainment
Świdnicka 35, Wrocław, PL
       
Muzeum Miejskie Wrocławia. Oddział Pałac Królewski
entertainment
Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław, PL