Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 4/17
Marie Harcubova
Krippenstein is a ridge on the northern side of the Dachstein massif. Arena Krippenstein is a paradise for skiers, snowboarders and paragliders, but wheelchair users can also enjoy the beautiful backdrop of alpine giants. From the village of Obertraun, a series of two perfectly accessible, spacious cable cars goes to an altitude of 2100 m above sea level. The final section of the road to the Five Fingers attraction is difficult to reach, perhaps with the assistance and securing of another person.
At the upper station of the cable car is a barrier-free restaurant with a large terrace. Refreshments are also available at the middle station.
Right at the entrance to the cable car is a large parking lot with a reserved space for wheelchairs.
User review:
 
 
 
 
Visited: 5/17
Martina Petrovická
Krippenstein je dvoutisícový hřeben na severní straně Dachsteinského masivu. Arena Krippenstein je rájem lyžařů, snowboarderů a paraglidistů, ale nádhernou kulisu alpských velikánů si tu můžou vychutnat i vozíčkáři. Z vesničky Obertraun vede série dvou perfektně přístupných, prostorných lanovek do výšky 2100 m n. m. Odtud se můžeme kochat výhledy na okolní hory, včetně Dachsteinu, vyjít téměř až na cca 1 km vzdálenou vyhlídkovou plošinu Pět prstů či se slunit u Welterbespirale. Koncový úsek cesty k atrakci Pět prstů už je ale těžko schůdný, možná s asistencí a jištěním další osoby.
U horní stanice lanovky je bezbariérová restaurace s velkou terasou. Přístupné občerstvení je i na prostřední stanici.
Hned u nástupu na lanovku je rozlehlé parkoviště s vyhrazeným místem pro vozíčkáře.
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
P1 Parkplatz Hallstatt
transport
 
       
Schiffstation Hallstatt Lahn
transport
Seestr., Hallstatt, AT
       
Železniční zastávka Bohousová
transport
Bohousová, Záchlumí, CZ