Grace Cathedral
category: sights
1100 California St, San Francisco, US
Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 1/18
Marie Harcubova
Great experience when traveling and exploring the West of the US was Grace Cathedral in San Francisco. The cathedral look ordinary on the outside, but has a unique charm inside. It is known thanks to the so-called "Gates of Paradise", which is the golden entrance door. The exact replica of the door of Battisterio di San Giovanni in Florence. You can see scenes from the Old Testament. Unfortunately, at the time we visited Grace with my mom, the door was just being restored. Two amazing labyrinths caught our attention; one outside, the other inside on the floor.

Entrance to the cathedral can confuse you; at first glance there are many steps, but you do not have to worry, America is always thinking of wheelchair users. There is a ramp going down around the building to the entrance. You walk past Peete's café, to the elevator, and you are inside. They also have a nice souvenir shop. I think it would be a shame to miss this gem when visiting San Francisco.
User review:
 
 
 
 
Visited: 10/16
Marie Harcubova
Další zážitek z cestování po západu USA je katedrála Grace v San Franciscu. Zvenčí obyčejná katedrála má uvnitř jedinečné kouzlo. Známá je díky takzvaným "Rajským dveřím", což jsou zlaté vstupní dveře. Jsou přesnou repliku dveří svatostánku Battisterio di San Giovanni ve Florencii. Lze na nich vidět výjevy ze Starého zákona. Bohužel, v době, kdy jsme katedrálu Grace s mamkou navštívily, tepané dveře právě restaurovali. Nás zaujaly dva úžasné labyrinty; jeden venku, druhý uvnitř, na podlaze.

Vstup do katedrály vás může zmást, na první kouknutí je tam plno schodů, ale nemusíte se bát, v Americe se na vozíčkáře vždycky myslí. Spíš než nájezd, je tady sjezd kolem budovy až ke vchodu. Projdete kolem kavárny Peete´s a jste uvnitř. Mají tu i sympatický obchůdek se suvenýry. Myslím, že by byla škoda si při návštěvě San Francisca nechat tento skvost ujít.
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Lombard Street
sights
Lombard St, San Francisco, US
       
Painted Ladies
sights
Steiner St, San Francisco, US
       
Braunův Betlém
sights