Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 2/18
Marie Harcubova
The Sono Center, which opened in Brno in 2014, is an interestingly designed music club, with a very nice restaurant and a 4 stars hotel . If you are a wheelchair user, you will have no problem and any questions will be answered at the hotel reception.

My mom and I went to a concert of Irish songwriter Glen Hansard. His die hard fans of Glen queued at the main entrance, an hour before they opened. With our wheelchair, the organizers let us through other door, where we went directly to the concert hall. The Sono music club has three floors.

Reserved places for handicapped people can be found on the balcony, but it was already occupied. We like to go to the to the front row at similar concerts, but not possible here. The stage is high and I could not see anything from the wheelchair level. The organizers recommended moving to the side, a little further from stage, above three steps from where I saw well. We enjoyed the three-hours Glen Hansard´s concert with my mom and fans, and we liked the interesting Sono music club.

Parking is free at the Sono Center. Just take the parking ticket and show the blue badge or disability ID at the hotel's reception desk when the program is over, they will unblock it.

I hope that when you go and visit Sono, you will like as we did.

WC accessible - verified mech. wheelchair
User review:
 
 
 
 
Visited: 2/18
Marie Harcubova
V Sono Centru, které otevřeli v Brně roku 2014, je zajímavě řešený hudební klub, moc příjemná restaurace a hotel na úrovni. Pokud se tam chystáte s invalidním vozíkem, nebudete mít žádný problém a případné otázky vám zodpoví na recepci hotelu. My s mamkou vyrazily na koncert irského písničkáře Glena Hansarda.

Skalní fanoušci Glena čekali u hlavního vchodu (i v tom mrazu) už hodinu před tím, než otevřeli. S vozíkem nás organizátoři pustili jiným vchodem, kde jsme vyjely výtahem rovnou do sálu. Sono music klub má tři podlaží.

Vyhrazená místa pro hendikepované mají na balkóně, ale ta byla už obsazena. My stejně na podobné koncerty raději chodíme „do kotle“, ale tady to moc nešlo. Pódium je vysoké a nic bych z vozíku neviděla. Ochotní pořadatelé nám doporučili místo z boku, kousek dál od pódia, nad třemi schůdky odkud jsem viděla dobře.

Tříhodinový koncert Glena Hansarda jsme si s mamkou a mnoha známými fanoušky úžasně užili a zajímavě architektonicky řešený hudební klub Sono se nám moc líbil.

Parkování mají hendikepovaní v Sono centru zdarma. Stačí si vzít u závory parkovací lístek a po skončení programu ukázat s průkazkou ZTTP/P v recepci hotelu, kde vám jej odblokují.

Doufám, že až se do Sona vypravíte vy, budete spokojeni jako my.
Text was translated from Czech.

WC accessible - verified mech. wheelchair
Ask people who visited this place
Nearby places
Hvězdárna a planetárium Brno
entertainment
Kravi Hora 2, Brno, CZ
       
Letní koupaliště na Kraví hoře Brno
entertainment
Údolní 532/76, Brno, CZ
       
Park Lužánky
entertainment
Lidická, Brno, CZ