Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 8/18
Marie Harcubova
On the banks of the Danube there is an architecturally very interesting building that opened its gates to the public in 2003.

Lentos Kunstmuseum Linz is a museum of modern art. You will find rich collections of over 1500 works. These are, in particular, famous paintings by prominent painters such as Gustav Klimt or Egon Schiele, as well as sculptures and several other types of art such as photography. You will also find names such as Andy Warhol.

The main entrance to the building is wheelchair accessible with automatic doors and exhibition spaces without obstacles. The other floors are accessible by lift.

WC accessible
User review:
 
 
 
 
Visited: 8/18
Marie Harcubova
Na břehu Dunaje se nachází architektonicky velmi zajímavá budova, která otevřela své brány veřejnosti v roce 2003.

Lentos Kunstmuseum Linz je muzeem moderního umění. Najdete zde bohaté sbírky více jak 1500 děl. Jde především o známé obrazy významných malířů jako jsou Gustav Klimt nebo Egon Schiele, dále díla sochařská a několik dalších druhů umění, např. fotografie. Narazíte zde i na taková jména, jako je Andy Warhol.

Hlavní vchod do budovy je bezbariérový s automatickými dveřmi a výstavní prostory bez překážek. Do dalších pater se dostanete výtahem.
Text was translated from Czech.

WC accessible
Ask people who visited this place
Nearby places
Slovácké divadlo
entertainment
Tyršovo nám. 480, Uherské Hradiště, CZ
       
Kino Hvězda
entertainment
nám. Míru 951, Uherské Hradiště, CZ
       
Živá voda Modrá
entertainment
Modrá, Modrá, CZ