Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 7/19
Martina Petrovická
Jedna z mála bezbariérových rozhleden v ČR. Hezký výhled, příjemné prostředí, v restauraci výborné jídlo i obsluha.
Text was translated from Czech.
User review:
 
 
 
 
Visited: 10/18
Marie Harcubova
Havířská bouda - Kaňk is one of the wheelchair accessible outlook-towers in the Czech Republic. The idea to build a 30-meters tall tower on Kaňk Hill was born in the head of the builder Alois Holík, but eventually it became reality by his son Michal in 2013. It took a while to locals to get used to the new dominant of Central Bohemia region, but today it is a popular tip for a trip now.

The already mentioned wheelchair access for people with disabilities is provided by elevator. There´s entrance fee you have to pay. The terrace of the restaurant is also well accessible.

Enjoy beautiful views of nearby Kutná Hora city (we recommend to visit it as well) and the surrounding area. If the visibility is good, you can also see the historically significant Říp Mountain (Hill), Železné hory (the Iron Moutains) or Krkonoše (Giant Mountains).
User review:
 
 
 
 
Visited: 10/18
Marie Harcubova
Rozhledna Havířská bouda - Kaňk je jednou z bezbarierových rozhleden v České republice. Plán postavit na vrchu Kaňk 30 metrovou věž se zrodila v hlavě stavitele Aloise Holíka, ale nakonec ji realizoval jeho syn Michal. Místním chvilku trvalo, než si na novou dominantu Středních Čech zvykli, ale dnes je to populární tip na výlet.

Již zmíněnou bezbariérovost pro lidi s hendikepem zajišťuje výtah. Vstupné pro návštěvníky s průkazem ZTTP/P je 30 korun. Terasa restaurace je také dobře přístupná vozíku.

Užijte si krásný výhled na nedalekou Kutnou horu a okolí. Při dobré viditelnosti lze zahlédnout také historicky významný Říp, Železné hory nebo Krkonoše.
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Kostnice
sights
Zámecká 127, Sedlec, CZ
       
Muzeum tabáku Philip Morris
sights
Vítězná 1, Kutná Hora, CZ
       
Menhir Kutná Hora
sights
Na Třešňovce, 284 01 Kutná Hora, CZ