Penzion Sedlecký dvůr
category: accommodation
Sedlec č.p. 121, Sedlec u Mikulova, CZ
Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 10/18
Marie Harcubova
This B&B accomodation Sedlecký dvůr is located in the small village of Sedlec. Why should you go right there? There are many important sights in this area, beautiful nature and good wine.

They have one wheelchair-accessible room. Actually, two separate bedrooms with double beds. If you take your pet along, they are welcomed.

The nearest city of interest is probably Mikulov, which resembles Český Krumlov in many ways. Once a market settlement, today a popular tourist destination. The Baroque castle on the rock is an unforgettable dominant. The Dietrichtein Gallery and the wine exposition are accessible in the extensive grounds with its picturesque garden.


The world-famous town of Lednice is also not far from here. This fairytale chateau was built by the Liechtenstein family and since 1996 it has been put on the UNESCO List of Cultural and Natural Heritage. When entering, you have to overcome 4 steps, but the 1st circuit of the tour is wheelchair accessible. Generally, the stairs make life difficult for wheelchair users, but the decorative staircase leading from the library to the quarters of nobles certainly attracts everyone's attention. Moving around the beautiful castle garden is not a problem for a wheelchair.
User review:
 
 
 
 
Visited: 10/18
Marie Harcubova
Penzion Sedlecký dvůr se nachází v malé obci Sedlec. Proč zavítat právě tam? V této oblasti je mnoho významných památek, krásná příroda a dobré víno.

Mají k dispozici jeden čtyřlůžkový pokoj. Vlastně, přesněji řečeno, dvě oddělené ložnice s manželskými postelemi. Pokud berete na cesty i svého domácího mazlíčka, tady je za poplatek vítán.

Nejblíž je asi Mikulov, který v mnohém připomíná Český Krumlov. Kdysi trhová osada, dnes vyhledávaná turistická destinace Nepřehlédnutelnou dominantou je barokní zámek na skále. V rozsáhlém areálu s malebnou zahradou je vozíku přístupná galerie Dietrichteinů a expozice o víně.


Nedaleko se také nachází světově proslulé město Lednice. Místní pohádkový zámek vybudovali Lichtenštejnové a od roku 1996 je zaslouženě na Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Při vstupu do zámku se sice musí překonat 4 schody, ale první okruh prohlídky je jinak pro vozíčkáře přístupný. Všeobecně schody vozíčkářům život komplikují, ale zdobné vřetenové schodiště vedoucí z knihovny do knížecích komnat, rozhodně upoutá pozornost každého. Pohybovat se po nádherné zámecké zahradě není s vozíkem problém.
Text was translated from Czech.

WC accessible
Ask people who visited this place
Nearby places
SPA Hotel Miroslava ****
accommodation
Břeclavská 781, Lednice, CZ
       
Centrum Ubytovani Břeclav
accommodation
Stromořadní 839, Břeclav, CZ
       
Chata Lanovka
accommodation
Lipno nad Vltavou 307, Lipno nad Vltavou, CZ