Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 3/14
Marie Harcubova
The Waterfront is a place where the city and the sea meet. If you have enough of strolling along the harbor or shopping for souvenirs, visit this very nice aquarium and you´ll not know where to look first.

Thanks to large glassed tanks, you just walk around the teeth armed sharks, elegant rays and beautiful sea turtles. You will spend the longest time with penguins. They are lovely...

We were fascinated the kelp forest. Silverfish pass through them, and the seaweeds slowly wobble like young trees in the wind. A soul soothing experience.

The building is fully wheelchair accessible and wheelchairs are available to use as well.
User review:
 
 
 
 
Visited: 3/14
Marie Harcubova
Máte rádi podmořský svět, ale potápět se nemůžete? Nevadí. Obrovské akvárium Dvou oceánů v Kapském Městě je dobrý tip a příležitost, seznámit se s velkými mořskými predátory, ale i roztomilou drobotinou Atlantického a Indického oceánu.

Waterfront je místem, kde se prý potkává město s mořem. Až vás omrzí procházky po přístavu nebo nakupování suvenýrů, navštivte toto moc hezké akvárium a nebudete vědět, kam koukat dřív.

Díky velkým proskleným nádržím se jen tak procházíte kolem zuby ozbrojených žraloků, ladných rejnoků a krásných mořských želv. Nejdelší dobu určitě strávíte u tučňáků. Jsou boží...

Nás uhranul podmořský les z chaluh. Ladně nimi proplouvají stříbrné rybky a chaluhy se pomalu vlní jako mladé stromky ve větru. Uklidňující zážitek.

Budova je plně bezbariérová a na místě jsou, v případě potřeby, k dispozici invalidní vozíky.

Překrásný zážitek, tam prostě musíš...!
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Cape Wheel
entertainment
Market Square, V&A Waterfront, iKapa, ZA
       
Top of Table Mountain
entertainment
Table Mountain, iKapa, ZA
       
Kino Humpolec
entertainment