Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 3/19
Marie Harcubova
The beautiful Helix Park is located near Edinburgh, Scotland, and was created to support the Falkirk community. All kinds of cultural events take place here and there. Plenty of them are on the official website.

The main landmark of the park are two huge statues of horse heads. They express strength and perseverance referring to the industrial history of the whole region. You can also pay and take a tour inside the sculptures and see the structure. By daytime, when the sun is shining, the steel sculptures shine beautifully, and at night they are lit. Illumination comes from the inside and interestingly permeates the structure.

You'll find interesting information at the Visitor Center. Children will have a great time in the center. You can get something to eat in a barrier-free café, but a picnic in the park is definitely cheaper. They also sell many souvenirs in the shop.

In the summer months, the most tourists come and parking can be hard nut to crack. And good advice - the weather here is erratic, so take a light jacket with you even during summer. Could be useful.

The sculptures are really stunning and look very impressive. Helix Park in Scotland is definitely worth seeing.
User review:
 
 
 
 
Visited: 3/19
Marie Harcubova
Překrásný Helix park leží nedaleko skotského Edinburghu a vznikl na podporu komunity oblasti Falkirk. Konají se zde všemožné kulturní akce a na oficiálních stránkách jich najdete spoustu.

Hlavní dominantou parku jsou dvě obrovské sochy koňských hlav. Vyjadřují sílu a vytrvalost odkazující na industriální historii celé oblasti. Můžete si zaplatit i prohlídku uvnitř skulptur a prohlédnout si strukturu. Ve dne, když svítí sluníčko, se ocelové sochy krásně lesknou a v noci jsou zvláštně nasvícené. Osvětlení totiž vychází zevnitř a zajímavě prostupuje konstrukcí.

V návštěvnickém centru zjistíte zajímavé informace. Děti se v centru skvěle zabaví. V bezbariérové kavárně si můžete dát něco na zub, i když piknik v parku vás rozhodně vyjde levněji. Prodávají tu také mnoho suvenýrů na památku.

V letních měsících přijíždí nejvíc turistů a zaparkovat může být oříšek. A dobrá rada – počasí je tady nevyzpytatelné, proto mějte s sebou pro jistotu i v létě lehkou bundu. Mohla by se vám hodit.

Sochy jsou opravdu nevšední a působí velmi impozantně. Park Helix ve Skotsku rozhodně stojí za vidění.
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Top of Table Mountain
entertainment
Table Mountain, iKapa, ZA
       
Zámecký park Vlašim
entertainment
Zámek 1, Vlašim, CZ
       
Two Oceans Aquarium
entertainment
V&A Waterfront, iKapa, ZA