Vaillant Arena Davos
category: sports
Talstrasse 41, Davos Platz, CH
Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 4/19
Marie Harcubova
People go to Davos in Switzerland for various reasons. Politicians and economists come here to discuss the very difficult issues at World Economic Forum every year, but everybody comes here to do some sport. People with health problems appreciate the fresh air and lovers of downhill skiing over 300 km of slopes. Some even make possible skiing of the disabled.

If you like ice hockey, you should visit the Vaillant Arena in the center of Davos. It is named after the largest sponsor funding the ongoing major renovation plans, which should last until 2021.

Even though the stadium is still being reconstructed, you can go to see a game, like one of local hockey club Davos, and it's a great experience. There are 7 080 seats and 3280 spectators can have a seat. As You can see, wheelchair users also have reserved places.

I know you will be watching mainly what's happening on the ice, but notice the beautiful wooden ceiling that they carefully built for the best acoustics.

In the sports complex there is a natural ice rink next to the stadium, where several world records have been beaten during international speed skating races.

You will surely enjoy Davos
User review:
 
 
 
 
Visited: 4/19
Marie Harcubova
Do švýcarského Davosu míří lidé z různých důvodů. Politici a ekonomové se tu schází a diskutují každý rok na Světovém ekonomickém fóru, ale hlavně sem všichni jezdí za sportem. Lidé se zdravotními problémy oceňují čerstvý vzduch a milovníci sjezdování přes 300 km sjezdovek. Některé dokonce umožňují lyžování hendikepovaných.

Pokud máte rádi hokej, měli byste navštívit Vaillant arénu v centru Davosu. Je pojmenovaná podle největšího sponzora, který financuje probíhající velké renovační plány, které by měly trvat do roku 2021.

I přestože se stadión stále rekonstruuje, zajít na zápas, třeba domácího hokejového klubu Davos, můžete a je to fakt zážitek. Míst je celkově 7 080 a sednout si může 3280 diváků. Jak je vidět na fotce, vozíčkáři mají také vyhrazená místa.

Vím, že budete koukat hlavně na to, co se děje na ledě, ale všimněte si krásného dřevěného stropu, který pečlivě budovali pro co nejlepší akustiku.

Ve sportovním areálu se vedle stadionu nachází přírodní kluziště, kde bylo během mezinárodních závodů v rychlobruslení překonáno několik světových rekordů. V Davosu se vám určitě bude líbit

Sportu zdar!!!
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Skatepark
sports
 
       
Plavecký areál - Slovany
sports
Nám. Gen. Píky 42, Plzeň, CZ
       
Golf Resort
sports