Walhalla
category: sights
Walhallastr. 48, Donaustauf, DE
Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 6/19
Marie Harcubova
Walhalla is an impressive neoclassical building near Regensburg.

It is architecturally inspired by Panthenon in Athens, Greece, and was requested by King Louis I of Bavaria. Its architect was Leo von Klenze and it was built between 1830 - 1842.

There are many busts of famous German VIP´s like Goethe or Einstein. They keep adding new busts, but the proposal must go through the approval process.

Be sure to notice the beautiful view of the Danube River.

The monument stands on the hill about 20 minutes from Regensburg in Donaustauf. The monument can be seen from a distance. The main parking lot is under the hill.

We could go by car with a wheelchair sign to the parking lot up on the hill, next to Walhalla, but the gate could be only open by Eurokey, which we unfortunately did not have.

That is why my mother decided to leave the car in the public car park and head down the hill along a wide forest trail leading to the memorial. My mother did a good job, but fortunately one cyclist from France helped her. They were both breathing heavily, but it was worth the effort.

Walhalla itself has a ramp and an overall excellent approach for people with disabilities. After submitting my ID card, they gave me a discount, so only my mother paid 4 Euros.

If you visit the charming city of Regensburg, Walhalla, named after the mythical Valhalla, will certainly attract your attention. But don't forget to bring the Eurokey with you, it will be useful ...
User review:
 
 
 
 
Visited: 6/19
Marie Harcubova
Památník Walhalla je impozantní neoklasicistní stavba nedaleko německého Regensburgu (Řezna).

Je architektonicky inspirována Panthenonem v řeckých Athénách a nechal ji postavit král Ludvík I. Bavorský. Jejím architektem byl Leo von Klenze a vystavěná byla v letech 1830 -1842.

Uvnitř se nachází mnoho bust významných osobností německé historie jako Goethe nebo Einstein. Busty stále přibývají, ale návrh musí projít schvalovacím procesem.

Nezapomeňte si všimnout krásného výhledu na řeku Dunaj.

K památníku se jede ze zmíněného Regensburgu asi 20 minut do města Donaustauf. Trasa je dobře značená a cestou je památník vidět už z dálky. Hlavní parkoviště je pod kopcem.

My bychom mohly autem s označením vozíčkáře přijet na parkoviště na kopci, hned vedle Walhally, ale závora šla otevřít pouze Euroklíčem, který jsme bohužel neměly.

Proto jsme se s mamkou rozhodly nechat auto na parkovišti pro veřejnost a vydat se kopcem podél lesní stezky s širokými schody, které vedou k památníku. Mamka si pořádně mákla, ale naštěstí jí pomohl jeden cyklista z Francie. Pěkně se oba zadýchali, ale rozhodně to za tu námahu stálo.

Samotná Walhalla má nájezd a celkově výborný přístup pro lidi s hendikepem. Po předložení průkazu ZTTP/P mi dali slevu, takže vstupné 4 Eura platila jen máma.

Pokud navštívíte šarmantní město Regensburg, Walhalla, nazvaná podle mýtické Valhally Vikingů, určitě upoutá vaší pozornost. Nezapomeňte ale Euroklíč s sebou, bude se vám hodit...

My zatím Euroklíč nemáme a musíme to napravit, protože při tripu po EU by se nám hodil minimálně 5x...
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Porta Praetoria
sights
Unter den Schwibbögen 13, Regensburg, DE
       
Dom St. Peter
sights
Domplatz, Regensburg, DE
       
Lake Geneva Lake Shore Path
sights