Jugendherberge Schaan-Vaduz
category: accommodation
Untere Rüttigasse 6, Schaan, LI
Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 6/19
Marie Harcubova
Although small, it´s capital - this is the city of Vaduz. It is cute, very nice and welcoming… They have wheelchair access to many local sights and museums, such as the Museum of Modern Art and Museum of Post. There is access to all shops.

If you decide to discover the beauties of Liechtenstein and its capital Vaduz, we can recommend with my mother an accommodation in the youth hostel Shaan Vaduz Youth Hostel (or Jungenalberge).

The address of the hostel is Under Ruttigass 6, 9494 Schaan, but if you are using GPS car navigation like us, it can be quite confusing. Therefore, I have saved the exact coordinates for you: N 47 ° 09´ 25.01 E 009 ° 30 ‘21.09. When you turn from the main road to the Schaan district, a sign that you are heading in the right direction is a playground opposite the hostel's main entrance.

Parking is available right next to the hostel building. The entrance is secured by code that was given to us at the reception. We arrived later in the afternoon, but we could pay for the dinner, which was prepared by caretaker of the house. The dining room on the ground floor was spacious with several tables. Thermo bottles with coffee and hot water for tea, milk, juices and water stood on the counter. Guests can also take their meals to the spacious terrace and enjoy stunning views of the surrounding beauty of the Alps.

In addition to the keys to the room on the first floor, we received another key from the caretaker -to a wheelchair platform. He showed us how everything works and how to operate the platform. The controls hung on a metal wall thanks to a strong magnet, and as it moved, when I used it, it was better put it on my lap. Then I could climb the stairs myself and managed to get down as well. After the ride we always returned the controls to their original position and put the platform to the railing.

The room on the first floor was smaller, but there was space maneuvering. There were two beds in the room, a table, a chair, a sink and hangers. Accommodation is cheap for students, so each guest must put the sheets on the bed. I could go under the table without any problems. The sockets are bit different than ours, so I recommend to buy an adapter.

Bathroom and toilet is in the hallway, but separate for wheelchairs.

The views of the surrounding mountains are absolutely breathtaking… and look forward to a magnificent hilltop castle that can be reached by car.

Have a good trip.
User review:
 
 
 
 
Visited: 6/19
Marie Harcubova
Youth Hostel Vaduz

Sice malé, přesto hlavní – to je městečko Vaduz. Je takové roztomilé, moc hezké a takové přívětivé… Do mnohých místních památek či muzeí, jako třeba Muzea moderního umění či Muzea pošty a samozřejmě do všech obchodů, mají bezbariérový přístup.

Pokud se rozhodnete poznat krásy Lichtenštejnska a hlavního města Vaduz, můžeme s mamkou doporučit ubytování ve studentském hostelu Shaan Vaduz Youth Hostel (neboli Jungenalberge). Adresa hostelu je Under Ruttigass 6, 9494 Schaan, ale pokud používáte v autě GPS navigaci jako my, může být docela zmatená. Uložila jsem si proto pro vás přesné souřadnice: N 47° 09´ 25.01 E 009° 30‘ 21.09. Až odbočíte z hlavní silnice do čtvrti Schaan, poznávacím znamením, že jedete správným směrem, je dětské hřiště naproti hlavního vchodu hostelu.

Parkovat se dá hned o budovy hostelu. Vchod je zabezpečený kódem, který nám sdělili v recepci. Přijely jsme až později odpoledne, ale mohly jsme si u pána doplatit večeři, kterou sám připravil. Jídelna v přízemí byla prostorná s několika stoly. Na pultu stály termosky s kávou a horkou vodou na čaj, mléko, džusy a voda. Může si vzít jídlo i na prostornou terasu a kochat se nádherným výhledem na okolní krásu Alp.

Ke klíčům od pokoje v prvním patře jsme dostaly od pana správce ještě jeden klíček - od plošiny pro vozíčkáře. Ukázal nám, jak vše funguje a jak plošinu obsluhovat. Ovládání viselo na kovové stěně díky silnému magnetu, a když jsem trochu víc zabrala, mohla jsem si je položit na klín. Sama jsem pak vyjet nad schody a sjet zvládla. Po jízdě jsme ovládání vždy vrátily na původní místo a plošinu naklopily k zábradlí.

Pokoj v prvním patře byl sice menší, ale manévrovat s vozíkem se tam dalo. V místnosti byly dvě postele, stůl, židle, umyvadlo a věšáčky. Ubytování to je levné, studentské, proto si každý host musí povléknout sám. Pod stůl jsem zajela bez problémů. Zásuvky mají trošku jiné než u nás, proto doporučuji koupit si redukci.

Koupelna a záchod je na chodbě, ale pro vozíčkáře samostatná.
Výhledy na okolní hory jsou naprosto úchvatné… a těšte se taky na nádherný hrad na kopci, kam se dá dojet autem.

Přeji šťastnou cestu do roztomilého města Vaduz.
Text was translated from Czech.

WC accessible - verified mech. wheelchair
Ask people who visited this place
Nearby places
Grandhotel Ambassador Narodni dum
accommodation
T. G. Masaryka 1088/24, Karlovy Vary, CZ
       
Hotel Krakonoš - Mariánské Lázně
accommodation
Mariánské Lázně 660, Mariánské Lázně, CZ
       
Travelodge Docklands
accommodation
66 Aurora Ln, Docklands, AU