Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 9/19
Marie Harcubova
Le Petit Hotel Prague, Small Hotel Prague, has surprisingly tiny rooms.

My mother and I were looking for accommodation near the Prague Exhibition Center for an event where we represented Disway in the Industrial Palace. The hotel, in terms of price and location, met our criteria, with accessibility it was worse.

Even finding the hotel was more difficult due to repairs and closure of the road, but after nearly two hours we succeeded. Pleasant was the parking for the disabled right in front of the entrance. For your information, it doesn´t belong to the hotel, it´s a general road sign.

When entering the hotel makes it easier if someone holds the door. Usually the very helpful reception staff rushes to help. The small front wheels sometimes got stuck because of a small threshold in the door.
They had two accessible rooms, but the larger one was on the first floor, and the elevator was currently out of order. They offered us a smaller room on the ground floor. Since we did not want to spend time there, but only to have a place to sleep, we did not mind so much.

The room was really small. From the door one could get to the window on the opposite wall, where the wider window sill was usable as a table. But Mom had to pull out the armchair. Otherwise the bed was large and clean.

Unfortunately, the room where guests can eat breakfast, but pay at the reception first was down the stairs and the elevator was not working for three days. But the possibility of taking food to the room was not a problem. Otherwise a classic small buffet - ham, cheese, eggs, sausages, vegetables, bread, flakes, milk, coffee, tea. A little expensive for our taste.
I cannot recommend this hotel as wheelchair accessible, the room is really tiny.

I write this because some search engines for accommodation may offer it as suitable. Unfortunately I can't agree. Only as an emergency, when you necessarily (and less expenssive for Prague) need to stay near the Exhibition Center and are not lucky to find something really barrier-free.
User review:
 
 
 
 
Visited: 9/19
Marie Harcubova
Hotel Petit Prague, tedy Malá Praha má překvapivě malinké prostory.

Hledaly jsme s mamkou ubytovaní blízko Výstaviště Praha kvůli akci pro Disway v Průmyslovém paláci. Hotel s ohledem na cenu a lokalitu naše kritéria splňoval, s bezbariérovostí už to bylo horší.

Vůbec najít ten hotel bylo náročnější kvůli opravám a uzavření silnice, ale po skoro dvou hodinách se nám to povedlo. Potěšující bylo parkovací místo pro hendikepované hned před vchodem. Pozor, nepatří k hotelu, jde o všeobecnou dopravní značku.

Při vstupu do hotelu je jednodušší, když vám někdo podrží dveře. Obvykle přispěchá na pomoc velmi ochotný personál recepce. Přední malá kolečka se mi občas zasekla kvůli malému prahu.

Měli dva přístupné pokoje, ale ten větší byl v patře a výtah měl momentálně poruchu. Nabídli nám menší pokoj v přízemí. Vzhledem k tomu, že jsme tam nechtěly trávit čas, ale jen přespat, tak nám to tolik nevadilo.

Pokoj byl opravdu malý. Ode dveří se dalo dostat k oknu na protější straně, kde byl širší parapet použitelný jako stolek. Mamka ale musela vysunout křeslo. Jinak postel byla velká a čistě povlečená.

Podařilo se nám domluvit židli do sprchy. Potěšující byla sprchová hlavice do ruky, takže umýt vlasy se dalo. Pozor na práh ze sprchového koutu. Je poměrně vysoký.

Jídelna, do které si hosté mohou na recepci doplatit snídani, byla bohužel po schodech dolů a výtah tři dny našeho pobytu nefungoval. Ale možnost odnést si jídlo na pokoj nebyl problém. Jinak klasický malý bufet - šunka, sýr, vejce, párečky, zelenina, pečivo, vločky, mléko, káva, čaj. Na náš vkus trochu dražší.

Tento hotel doporučit jako vhodný pro vozíčkáře nemůžu, pokoj je opravdu hodně maličký.

Hodnocení píši proto, že některé vyhledávací systémy pro ubytování jej mohou nabídnout jako vhodný. Bohužel nemůžu souhlasit. Jedině jako nouzovka, když nutně (a na Prahu levně) potřebujete přespat v blízkosti Výstaviště a nenajdete něco opravdu bezbariérového.
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Hotel Plaza Alta
accommodation
Ortenovo nám. 1086/22, Praha, CZ
       
Hotel Harmony ***
accommodation
Na Poříčí 31, Praha, CZ
       
Hotel u Martina
accommodation
Zubatého 3, Praha, CZ