Kata Tjuta
category: sights
Uluṟu-Kata Tjuṯa National Park, Yulara, AU
Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 10/18
Marie Harcubova
If you are looking for a remote place in the desert (when we can get back to traveling), we have a tip for a trip. Kata Tjuta National Park in Australia.

Most travelers heading to Australia's Red Center are especially interested in the more famous Uluru. The park is also full of “many heads” for a single entrance fee. You can easily get there by car. They are about 44 km from Uluru.

What are we talking about? The round sculptures of Kata Tjuta (also known as Olgas). These 36 rock formations are subject to many legends and the natives still perform their rituals to this day. The highest of them is Mount Olga. With its 1066 meters, it exceeds the nearby Uluru.

You should not miss the well-accessible Dune View. From the parked car you will go about 600 m via a metal walkway and you will reach a shelteres view of the Kata Tjuta panoramic view.
User review:
 
 
 
 
Visited: 10/18
Marie Harcubova
Pokud hledáte odlehlé místo v poušti (až se bude moci cestovat), máme pro vás tip na výlet. Národní park Kata Tjuta v Austrálii.

Většina cestovatelů, kteří míří do australského Rudého středu, zajímá především slavnější Uluru. Součástí parku za jedno vstupné je také „mnoho hlav“. Autem se tam dostanete jednoduše. Od Uluru jsou vzdálené asi 44 km.

O čem je řeč? O oblém sousoší Kata Tjuta (známém také jako Olgas). Těchto 36 skalních útvarů je opředeno mnoha legendami a dodnes tu domorodci provádějí své rituály. Nejvyšší z nich je hora Olga. Se svými 1066 metry převyšuje nedaleké Uluru.

Rozhodně nesmíte vynechat dobře přístupnou vyhlídku Dune View. Od zaparkovaného auta se projdete asi 600 m po kovovém chodníčku a dojdete k zastřešené vyhlídce na panorama Kata Tjuta.
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Rusałka
sights
 
       
India Gate | इंडिया गेट (India Gate)
sights
India Gate C-Hexagon, New Delhi, IN
       
Zámek Bruntál
sights
Zámecké nám. 7, Bruntál, CZ