The White House
category: other
1600 Pennsylvania Ave NW, Washington, US
Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 5/15
Marie Harcubova
Every visitor heading to D.C. wants to see the White House. If he/she´d like to look inside, it´s possible, but not so easy.

Foreigners must make a requst via their country's embassy at least three months in advance. If it is approved, no ticket payment necessary. But everyone can expect a security check. For those, who just want to take a picture of the White House from the outside, can visit the White House Visitor Center to learn the whole story. There is not only a lot of photos with the rooms of the White House, but also some interesting pieces.

There are big showcases full of information about presidential families, their photos, even the headscarves of all the first ladies, and interesting videos are being played over and over. It was nice ...
User review:
 
 
 
 
Visited: 5/15
Marie Harcubova
Každý návštěvník mířící do D.C. chce hlavně vidět Bílý dům. Pokud by se rád podíval dovnitř, má možnost, ale není to jen tak.

Cizinci si musí podat žádost přes ambasádu své země alespoň tři měsíce předem. Pokud žádost schválí, vstupné se neplatí. Každého ale čeká bezpečnostní prohlídka.
Komu stačí vyfotit si Bílý dům zvenčí, může navštívit White House Visitor Center, kde se dozví celou historii. Vystaveno je tady nejen plno fotografií s vybavením místností Bílého domu, ale i některé zajímavé kousky. Jsou tu velké vitríny plné informací o prezidentských rodinách, jejich fotografie, třeba i šátky všech prvních dam a stále se promítají zajímavá videa. Hezký to bylo...
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Washington, D.C.
other
 
       
Washington
other
 
       
Matterhorn, Zermatt
other
Zermatt, Zermatt, CH