Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 5/17
Marie Harcubova
The name Looking Glass means mirror. These waterfalls got their name from the phenomenon when the water on the rock of a waterfall freezes in winter, and there´s a moment the sun shines on it and the ice gets to shine like a mirror.

The waterfalls are located in the Pisgah National Forest in North Carolina. The nearest town is Brevard. Travelers can reach this scenic site by U.S. 276. Directions signs are everywhere. Even if you pass the turn, the signs will tell you where to turn. There is a rest area by the waterfalls, where you can pull over. The viewpoint is on road level and is therefore accessible for the disabled.

Unfortunately, the lower viewpoint leading to the waterfall is down the stairs.

Sometimes there can be a lot of cars. Be careful when arriving and departing. If you ever will be around, be sure to stop here.
User review:
 
 
 
 
Visited: 5/17
Marie Harcubova
Název Looking Glass znamená zrcadlo. Jméno tyto vodopády získaly díky úkazu, kdy led na skále vodopádu v zimě zamrzá, a ve chvíli, kdy zasvitne sluníčko, leskne se jako zrcadlo.

Vodopády se nachází v národním parku Pisgah National Forest v Severní Karolíně. Nejbližší město je Brevard. Cestovatelé se k tomuto malebnému místu dostanou po silnici U.S. 276. Vše je výborně značené. Dokonce pokud by se vám stalo, že přejedete odbočku, směrovky napoví, kde se otočit.
U vodopádů je odpočívadlo, kde se dá zastavit.

Vyhlídka je v úrovni silnice, a proto je bez bariér pro hendikepované. Spodní vyhlídka vedoucí k vodopádu je bohužel po schodech.

Někdy tu může být hodně aut. Pozor při přijíždění a vyjíždění.

Pokud budete někdy okolí, určitě se tu zastavte.
Text was translated from English.
Ask people who visited this place
Nearby places
Kostel Proměnění Páně na hoře Tábor
sights
Žižkovo nám., Tábor, CZ
       
Žižkovo náměstí
sights
Žižkovo nám., Tábor, CZ
       
Husitské Muzeum V Táboře
sights
Žižkovo nám. 1, Tábor, CZ