Martina Petrovická

My photos
Last visited
Visited 19 places.
Zámecký park
entertainment
Zámecký park, Ostrov, CZ
       
Ostrov
other
 
       
ke mlýnku
sights
 
       
Dispoint reviews
10 Dispoint review found
Zámecký park
category: entertainment
Zámecký park, Ostrov, CZ
3 reviews
3 visits
review
User review:
 
 
 
 
Visited: 7/19
Text:
Historické centrum města Ostrov se zámkem, zámeckým parkem, bývalým klášterem piaristů a Starým náměstím je nádherné a určitě stojí za návštěvu. Pro vozíčkáře je vše dobře sjízdné, míst k parkování je v blízkosti zámku mnoho, dokonce i těch vyhrazených.
Zámecký komplex na jižním okraji města je výsledkem mnoha stavebních úprav. Původně zde stávala slovanská osada s opevněním, od konce 15. století v majetku Šliků, od 17. století se zde postupně vystřídala saská knížata, bádenský vládnoucí rod, rakouský dům a jeho toskánská linie. Základ tvoří dvoupatrová čtyřkřídlá stavba z druhé poloviny 17. století. Dnešní vnější podobu dala zámku především klasicistní přestavba po požáru v r. 1795. Vpravo od hlavního vchodu přiléhá k zámku čtverhranná věž, v jejímž přízemí je brána do města. Vlevo od hlavního průčelí je vchod do zámeckého parku, zdobený portálem z konce 17. století se sasko-lauenburským a bádenským erbem. U vchodu do parku stojí Bílý dvůr – tzv. Palác princů, který se kouzelně zrcadlí na hladině vedlejšího jezírka. Dnes tu sídlí městská knihovna. Jediným svědkem zaniklé nádhery francouzské zahradní architektury v parku je barokní letohrádek, kde je umístěna pobočka karlovarské Galerie umění.
Pokud projdete celým parkem, dostanete se až k areálu bývalého kláštera. Raně barokní klášter s kostelem Zvěstování Panny Marie nechala vybudovat v roce 1666 Anna Magdalena, vévodkyně Sasko-Engernská a Vestfálská. Kromě hlavní budovy tu můžete obdivovat také čtyři krásné malé kapličky.
Výlet doporučuji zakončit v cukrárně Koruna na Starém náměstí. Uvnitř je sice pro vozík těsno, ale mají bezbariérovou zahrádku a výborné dorty a pralinky.
Text was translated from Czech.
1 reviews
1 visit
review
User review:
 
 
 
 
Visited: 7/19
Text:
Do Údolí mlýnků se dostanete od největšího a nejkrásnějšího lázeňského hotelu Radium Palace. Zde se nachází velké hlídané parkoviště, které je sice asi určeno pro hosty hotelu, ale najde se tu volné místo, kam vás po dohodě s obsluhou pustí a držitelé průkazů ZTP/P parkují zadarmo. Odtud pokračujte pěšky cca 1 km stále do kopce. Vzhledem k převýšení doporučuji spíš pro elektrický vozík. První polovina cesty je asfaltová, dále od bývalé lesní kavárny přechází v lesní pěšinu, která je dost široká, ale musíte se občas vyhýbat kamenům. Na konci vás však čeká kouzelné Údolí mlýnků, kde na malém horském potůčku klape zhruba 60 mlýnků v různých podobách. Místní obyvatelé i lázeňští hosté na potok instalují doma vyrobené mlýnky, aby zde po celý rok bez přestávky klapaly. K této tradici se váže řada pověstí. Najdete zde např. těžební věž dolu Svornost, kapli sv. Anny nebo hasičské auto místních dobrovolných hasičů. V tomto klidném zákoutí jáchymovských lesů se můžete usadit na lavičku a poslouchat klapot mlýnků a šum tekoucího potůčku. Až se dost nabažíte, můžete sejít zpět k hotelu a pokračovat na druhou stranu lázeňskou kolonádou a parkem až do cukrárny, která leží u kruhového objezdu. Na to, že je Jáchymov lázeňské město, bezbariérovost moc neřeší a musíte vždy dlouze hledat jediný nájezd na chodník či do parku.
Text was translated from Czech.